• Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy nawiązała współpracę z Polską Macierzą Szkolną im. Ryszarda Kapuścińskiego w Pińsku na Białorusi, którą zaprosiliśmy do udziału w zadaniach celebrujących 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. A były nimi: wspólny udział w X Jubileuszowej Wieczornicy Patriotycznej p.h.: „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”, Międzynarodowy Konkurs Plastyczny p.h.: „Orzeł biały – nasza duma”, „Biało-czerwona w każdym oknie”. Przeprowadzony również został wywiad z p. Michaliną Głowacz - Polką mieszkającą na Białorusi (zamieszczony jako załącznik-plik). Opis przedsięwzięć: Dzień 18 października 2018 r. z całą pewnością będzie należał do wyjątkowych w historii Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy, która tego dnia obchodziła dziesiąta jubileuszową wieczornicę patriotyczną p.h.: „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”. Wieczornica została objęta patronatem honorowym przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wszyscy przybyli na uroczystość spotkali się wielopokoleniowo, by wspólnie przeżywać historię Polski, opisaną w pieśniach, piosenkach patriotycznych i żołnierskich. Tego dnia nie mogło zabraknąć w murach naszej szkoły wyjątkowych gości, a byli nimi: ks. proboszcz Parafii M.B.N.P. w Maniach, Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski, Przewodniczący Rady Gminy, Radni Gminy, d-ca JW.3533 w Roskoszy wraz z żołnierzami, Dyrektor Szkoły Społecznej im. R. Kapuścińskiego w Pińsku na Białorusi wraz z młodzieżą, Dowódca JRG Międzyrzec Podl., sołtysi, przedstawiciele Gminnej Biblioteki, pracownicy Urzędu Gminy, Rada Rodziców oraz uczniowie i absolwenci naszej placówki wraz z rodzicami. Wszystkich uczestników programu niezwykle rozczuliły i wzruszyły występy dzieci z Pińska, które wykonały utwory „Polskie kwiaty” i „Moja ojczyzna” oraz żołnierzy z JW. 3533 w Roskoszy. Natomiast do wspólnego śpiewania porwał gości utwór finałowy „Tango na głos i orkiestrę” w wykonaniu absolwentki szkoły. Podczas wieczornicy został rozstrzygnięty Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Orzeł biały – nasza duma”. Był on adresowany do uczniów kl. IV-VIII szkoły podstawowej oraz III gimnazjum naszej szkoły oraz szkoły w Pińsku, którzy w sposób twórczy za pomocą dowolnej techniki plastycznej i w dowolnym formacie wykonali piękne prace zgodnie z tematem konkursu. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace wyeksponowano na holu szkoły podczas obchodów X Jubileuszowej Wieczornicy Patriotycznej. Celem uroczystości było ukazanie niezwykłej roli piosenek i pieśni patriotycznych, które łączyły naszych rodaków w trudnych momentach. Były zawsze i będą nadal manifestacją naszej wspólnoty i tożsamości narodowej a dla przyszłych pokoleń – Polaków, niech będą szansą na zakorzenienie we własnej kulturze i historii. Ponadto uczniowie z naszej szkoły oraz Polskiej Macierzy Szkolnej w Pińsku na Białorusi wykonali dekoracje w barwach narodowych umieszczając je na oknach budynku obu szkół.