• Podsumowanie Roku Biskupa Adama Naruszewicza w Powiecie Bialskim

          • 29 lutego w Centrum Aktywności i Integracji Społecznej w Strzakłach odbyła się uroczystość podsumowująca Rok Biskupa Adama Naruszewicza w Powiecie Bialskim. Nasza szkoła swymi działaniami pięknie wpisała się w obchody tego roku.

            Podczas uroczystości Starosta Bialski Pan Mariusz Filipiuk wręczył na ręce Pani Dyrektor Doroty Herda podziękowanie i nagrodę niespodziankę dedykowane Publicznej Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy.

            Działania upamiętniające dwieście dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin biskupa Adama Naruszewicza, które zrealizowaliśmy wraz z uczniami:

            1. Życie i twórczość Biskupa Adama Naruszewicza- wystawa tematyczna.

            2. Śladami Biskupa Adama Naruszewicza- konkurs plastyczny

            3. „Satyra prawdę mówi…”- tematyczna lekcja języka polskiego

            4. „Nie urodzenie, lecz prawdziwe zasługi powinny być podstawą do chluby i nagród”- plakat i wycieczka multimedialna do Groty Biskupa Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim

            Dziękujemy nauczycielom, którzy zaangażowali się w ich realizację, kolejny raz pokazaliśmy, że razem możemy więcej.

            fot. własne, Radio Biper

          • BIEG TROPEM WILCZYM w Rogoźnicy-XII edycja

          • Nasza szkoła już po raz trzeci wzięła udział w szkolnym Biegu Tropem Wilczym- Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie klas "0" i I-VIII oddali hołd bohaterom, którzy przelali krew w obronie niepodległej Ojczyzny. Obejrzyjcie fotorelację z biegu.

          • Akademia Bezpiecznego Puchatka

          • Akademia Bezpiecznego Puchatka

            Nasza szkoła otrzymała certyfikat za udział uczniów klasy 1 w ogólnopolskim programie edukacyjnym.Uczniowie poznali i praktycznie przećwiczyli, jak zachować bezpieczeństwo w szkole, na drodze, w domu, w internecie. Podsumowaniem programu był test on-line, który uczniowie klasy 1 wspaniale rozwiązali korzystając z mobilnej pracowni komputerowej wygranej w tym roku szkol. z programu NASA -,,Internetowa szkoła słonia Spacjusza".

            KLASA 1 GRTULUJEMY!!!

          • Obchody Dnia Nauki Polskiej

          • 27 lutego w naszej szkole odbyło się podsumowanie obchodów Dnia Nauki Polskiej połączone z rozstrzygnięciem konkursu na plakat pt.: „Wynalazca i jego wynalazek”. Każda klasa (4-8) dokonała prezentacji wybranego wspólnie uczonego, a na koniec pani dyrektor wręczyła pamiątkowe dyplomy wyróżnionym klasom.

            I miejsce klasa V

            II miejsce klasa VII

            III miejsce klasa IV

            Dodatkowo klasa V otrzymała specjalny upominek od pani dyrektor, a mianowicie do końca tygodnia została zwolniona z odpowiedzi ustnych na zajęciach lekcyjnych. Gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy za udział w tym przedsięwzięciu i zapraszamy za rok do włączenia się w podobną akcję.

          • I miejsce w eliminacjach gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”

          • I miejsce w eliminacjach gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”

            W dniu dzisiejszym tj.26 lutego w PSP im. Henryka Sienkiewicza w Halasach odbył się Konkurs Wiedzy Pożarniczej na szczeblu gminnym. Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W turnieju wzięło udział 57 uczniów w dwóch grupach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowali: Fabian Pogonowski, Krzysztof Świerczyński, Hubert Tymoszuk, Tomasz Skolimowski, Maciej Kieczka, Michał Kuzaka, Tomasz Kowalski, Sofia Tymoszuk, Filip Trochymiuk, Marcelina Mościcka. Mieli oni za zadanie napisać test pisemny składający się z 30 pytań. W kategorii kl. I-IV najlepszy okazał się Maciej Kieczka, który zdobył I miejsce i tym samym awansował do powiatu, II miejsce zajął Tomasz Skolimowski . W kategorii kl. V-VIII-

            II miejsce zajęła Marcelina Mościckai III miejsce Filip Trochymiuk .Gratulujemy .

            Do turnieju (OTWP) uczniów przygotowała p. Anna Matwiejuk. Wszystkim uczestnikom gratulujemyi dziękujemy za udział w turnieju i zachęcamy do udziału za rok.

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony przez UNESCO w celu promocji wielojęzyczności oraz zwrócenia uwagi na chronienie różnorodności językowej, bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków i kultur. W związku z powyższym nauczyciel języka polskiego przygotował Dzień Języka Polskiego. W programie przewidziano m. in.: lekcje języka ojczystego, ciekawostki o językach obcych i o języku polskim, quiz czy znasz lektury na podstawie przytoczonych fragmentów oraz konkurs “Zabierz ze sobą słówko”. Oczywiście wszystkim, którzy podjęli się wyzwania, gratulujemy i dziękujemy za aktywny udział. Organizacja takiego wydarzenia w szkole stała się okazją do tego, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego i przypomnieć, że język polski jest skarbnicą polskiej historii, kultury i doświadczeń. Warto podkreślić, że umiejętność poprawnego komunikowania się w języku polskim, jest patriotycznym obowiązkiem każdego Polaka. Promujmy więc poprawne posługiwanie się językiem ojczystym nie tylko od święta, ale i na co dzień.

          • 23 luty – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

          • „Depresja nie dotyka ludzi słabych, lecz tych co byli silni zbyt długo” Wanda Rutkiewicz

            Objawy depresji:

            - uczucie przygnębienia,

            - wycofywanie się z relacji i aktywności,

            - utrata zainteresowania,

            - zmniejszona energia,

            - problemy ze snem, zasypianiem, z porannym wybudzaniem,

            - zmiany w apetycie,

            - trudności w koncentracji i myśleniu, a także myśli samobójcze.

            Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Na depresję choruje na świecie około 350 mln ludzi. W Polsce stanowi 3-4 proc. wszystkich występujących zaburzeń psychicznych, a cierpi na nią prawdopodobnie około 1,5 mln osób.

            Dziś borykamy się jako społeczeństwo z ogromnym nasileniem jej występowania u dzieci (Forum Przeciw Depresji podaje, że na kliniczną depresję cierpi 1% dzieci przedszkolnych powyżej 2-, 3-go roku życia, 2 proc. w grupie dzieci 6-12 lat oraz do 20 proc. w grupie młodzieńczej).

            Jak można pomóc osobie cierpiącej na depresję?

            Pomoc osobie cierpiącej na depresję może polegać na wysłuchiwaniu, okazywaniu empatii i wsparciu emocjonalnym. Ważne jest także zachęcanie do zasięgnięcia profesjonalnej pomocy oraz podtrzymywanie pozytywnego otoczenia. Pamiętaj, że depresja jest chorobą, więc niezbędna jest wszechstronna opieka i wsparcie.

            Numery telefonów z których możemy skorzystać:

            Kryzysowy telefon zaufania: 116 123

            Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie: 800 120 002

            Całodobowy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800121212

            Antydepresyjny Telefon Zaufania: (22) 484 88 01 (Fundacji ITAKA)

            Całodobowa Linia Wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym: 800 70 2222

            Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 (Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę")

            Nie bójmy się i nie wstydźmy się prosić o pomoc!

          • Zajęcia warsztatowe w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej

          • Dnia 23 lutego uczniowie kl. 6, 7, 8 wzięli udział w zajęciach warsztatowych w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej.

            Opiekę nad uczniami sprawowały p. I. Szymona, p. D. Charczuk, p. M. Kuzaka i p. M. Sawczuk.

            Spotkania te w ciekawy sposób przybliżyły naszym uczniom specyfikę zawodów:

            technika weterynarii (sposoby wykonywania badań USG układu krwionośnego zwierząt);

            technika architektury krajobrazu (warsztaty “Ogród życia”);

            technika żywienia i usług gastronomicznych (zasady racjonalnego odżywiania młodzieży);

            technika mechanizacji rolnictwa i agrotroniki (sposoby wykonywania połączeń w technice rolniczej - lutowanie)

            koła pszczelarskiego (rola i znaczenie zapylaczy w środowisku).

            Przygotowane zajęcia uwzględniały podstawę programową kształcenia w szkole podstawowej oraz umożliwiły realizację tematyki z zakresu doradztwa zawodowego.

            Uczniowie mogli zapoznać się z bazą dydaktyczną, wyposażeniem oraz ofertą edukacyjną szkoły, która jest bardzo imponująca.

          • „Wyjątkowe Święta- każdy z nas o Nich pamięta”

          • „Największą satysfakcję odczuwamy właściwie wtedy, gdy dajemy innym coś z siebie, gdy za cel stawiamy sobie poprawienie warunków życia innych ludzi, gdy przyłączamy się do jakiejś większej sprawy i staramy się wywrzeć pozytywny wpływ na otaczający świat”.

            Słowa te wypowiedział Nicholas James Vujicic- australijski ewangelizator i mówca motywacyjny pochodzenia serbskiego urodzony z rzadką chorobą znaną jako zespół tetra- amelia, czyli całkowitym wrodzonym brakiem kończyn. Na całym świecie prowadzi wykłady n.t. niepełnosprawności, motywacji i wiary w Boga.

            Właśnie tymi słowami starała się kierować autorka innowacji pedagogicznej „Wyjątkowe Święta- każdy z nas o Nich pamięta”. Realizacja innowacji trwała dość długo, bo aż cały rok kalendarzowy. Co miesiąc uczniowie naszej szkoły poznawali święta wyjątkowe, takie jak m.in. Światowy Dzień Języków Migowych, Światowy Dzień Braille’a , Ogólnopolski Dzień Seniora, Dzień Osób z Afazją Rozwojową. Z okazji ich obchodów prowadzone były z uczniami zajęcia poświęcone przede wszystkim osobom, których święta te dotyczyły. Uczniowie poznali elementy języka migowego, alfabetu Braille’a czy też wybrali się z wizytą z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora do Zakładu Opiekuńczo- Leczniczego w Łózkach, aby przekazać seniorom własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami. Najważniejszym i głównym celem innowacji było uwrażliwienie naszych uczniów na potrzeby osób starszych, dotkniętych różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Pokazanie im, w jaki sposób należy otoczyć opieką te osoby. Przez takie działania staramy się uczyć naszych podopiecznych szacunku i wskazujemy ważne w życiu wartości takie jak: tolerancja, akceptacja, wyrozumiałość oraz wrażliwość.

            Efektem końcowym jest Kalendarz Świąt Wyjątkowych, które obchodziliśmy w czasie realizowania innowacji. Nasze działania dokumentują zdjęcia uczniów wykonane podczas prowadzonych zajęć. Każdą kartkę kalendarza zdobią rymowanki związane z tematyką poznawanych świąt.

            Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy wsparli powyższą inicjatywę.

            Do wydania kalendarza przyczynili się:

            Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski

            Marek Sulima- Radny Powiatu Bialskiego

            Tadeusz Sawczuk- Radny Gminy Międzyrzec Podlaski

            Bank Spółdzielczy w Międzyrzecu Podlaskim

            Anna i Cezary Zając

            Weronika i Paweł Łukaszuk

            „Foto-Video” Zakład Fotograficzny Marek Domański

            Twórcy Kalendarza Świąt Wyjątkowych:

            Autor innowacji pedagogicznej: Marta Sawczuk

            Oprawa graficzna: Agnieszka Semeniuk

            Autor rymowanek: Sylwia Skolimowska

            Wydawca: „Foto-Video” Zakład Fotograficzny Marek Domański

            Kalendarze zostały przekazane podczas szkolnych obchodów Dnia Babci i Dziadka naszym przyjaciołom oraz miłym gościom. Niech idea Kalendarza Świąt Wyjątkowych trwa - Zachęcamy wszystkich do propagowania postaw tolerancji, szacunku i życzliwości wobec osób starszych, dotkniętych różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

            Pamiętajmy!

            „A osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce żeby go normalnie traktować.” [Anna Dymna] .

          • Zawodoznawcze badania przesiewowe

          • Dnia 20.02.2024 r. pani Beata Szczygielska pracownik Powiatowej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Białej Podlaskiej, Filia Międzyrzec Podlaski przeprowadziła zawodoznawcze badania przesiewowe dla uczniów kl. 7 i kl. 8.

            Młodzież skupiła uwagę na swoich zainteresowaniach, pasjach. Z dużym zaangażowaniem pracowała nad określeniem swoich zawodowych zainteresowań.

          • Dzień Bezpiecznego Internetu 2024

          • Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypada w tym roku na 6 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych są zaplanowane aż do końca marca 2024. Głównym partnerem jest Fundacja Orange. Wydarzenie patronatem honorowym objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka.

            Jak co roku nasza szkoła włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu poprzez różnorodne działania. Uczniowie klas starszych wraz z nauczycielami poszerzali swoją wiedzę w zakresie profilaktyki zagrożeń online i edukacji cyfrowej uczestnicząc w webinarach udostępnionych przez DBI. Klasy młodsze zapoznały się z przyjazną stroną SIECIAKI.PL oraz uczestniczyły w pogadankach dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Odbyła się również projekcja filmu: „Bezpieczna szkoła w strefie Schengen”. Powstały klasowe NETYKIETY oraz plakaty promujące bezpieczeństwo w sieci, wykonane w programie Canva.

            Wspólne działania zostały zgłoszone i przyczyniły się do wzbogacenia ogólnopolskiej mapy inicjatyw DBI.

          • „Czas na herbatkę z babcią i dziadkiem”

          • W naszej szkole miała dzisiaj miejsce niezwykła i podniosła uroczystość poświęcona wszystkim Babciom i Dziadkom, którzy tak licznie przybyli, aby wspólnie spędzić czas razem ze swoimi wnukami w czarującej, baśniowej i kolorowej scenerii naszej szkoły. To właśnie w Dzień Babci i Dziadka nasi najmłodsi uczniowie składają najserdeczniejsze i najcieplejsze życzenia, które płyną z głębi serca każdego wnuka i wnuczki. Nasze dzieci zaprezentowały swoje możliwości i umiejętności recytatorskie, wokalne i aktorskie, a w zamian za to otrzymali gromkie brawa i uśmiech najbliższych. Takie spotkania to wspaniała okazja do wspomnień, do rozmów ale i do łączenia społeczności lokalnej. Tego dnia niejedna łza zakręciła się w oku Babci i Dziadka, którzy z wielką miłością wypatrywali wśród młodych artystów swojego wnuka czy wnuczki.

            Podczas uroczystości było wielu zaproszonych gości, którzy wpisali się w kanon przyjaciela szkoły i podzielili się z zebranymi swoimi wrażeniami oraz podziękowali za wychowanie młodego pokolenia w duchu miłości i wrażliwości wobec osób starszych. Klub Seniora „Czas” PCK z Białej Podlaskiej swoim występem umilił wszystkim wspólnie spędzone chwile i pozwolił na nostalgiczne delektowanie się spotkaniem.

            Pani Dyrektor, Dorota Herda, podziękowała przybyłym gościom za tak liczne przybycie, za dobre słowa i za niesienie pomocy każdego dnia naszej szkole. W tym miejscu główne podziękowania skierowała do wszystkich tych, którzy przyczynili się do powstania i wydania Kalendarza Świąt Nietypowych, którego pomysłodawcą jest pani pedagog specjalny- Marta Sawczuk. Nasi wolontariusze, w ramach prezentu, wręczyli zaproszonym gościom wspomniane kalendarze, które przez cały najbliższy rok będą symbolem obchodów Dnia Babci i Dziadka w naszej szkole.

            Wszystkim gorąco dziękujemy za współpracę i zaangażowanie w życie szkoły a Babciom i Dziadkom życzymy 100 lat w zdrowiu, szczęściu i miłości najbliższych.

          • Marcelina Mościcka wygrała 31. Ogólnopolską Olimpiadę Zdrowia na szczeblu rejonowym!

          • Marcelina Mościcka wygrała 31. Ogólnopolską Olimpiadę Zdrowia na szczeblu rejonowym!

            Dzisiaj nasza uczennica Marcelina Mościcka reprezentowała naszą szkołę w XXXI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Zdrowia PCK z Biedronką w Białej Podlaskiej. Uczennica pisała test składający się z 40 pytań, który obejmował zagadnienia związane z promocją zdrowia, zdrowym stylem życia, zdrowym żywieniem, promowaniem aktywności fizycznej, ekologii, w tym przeciwdziałaniu marnowania żywności i surowców. Pomimo bardzo trudnych pytań Marcelina wywalczyła I miejsce w rejonie i tym samym będzie reprezentować naszą szkołę podczas etapu okręgowego 19 kwietnia 2024r., w Lublinie. Nauczycielem, który przygotowywał Marcelinę była p. Anna Matwiejuk. W kolejnym etapie oprócz wykazania się wiedzą teoretyczną, Marcelina musi przygotować akcję prozdrowotną, w którą zaangażuje osoby z lokalnych społeczności (kolegów, rodzinę, mieszkańców swojej miejscowości). Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na dalszym etapie!