• ROZPOCZYNAMY REKRUTACJĘ Erasmus+

          • Uwaga! Uwaga! Czas start...Słoneczna Grecja czeka...☀️

            Miło jest nam poinformować, że w ramach akredytacji w Programie Erasmus+ sektor ES, nasza szkoła będzie w tym roku realizować  projekt nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000116786

            Dzięki, któremu na mobilność zagraniczną do szkoły partnerskiej w Grecji będzie miało możliwość pojechać 25 naszych uczniów oraz 5 opiekunów. Planowana data mobilności to 03-14.06.2024r.

            • Dokumenty można składać w terminie od 18 kwietnia 2024r. od godziny 8.00, do 02 maja 2024r. do  godziny 15.00.
            • W tym czasie należy pobrać, wydrukować oraz uzupełnić dokumenty rekrutacyjne, a następnie złożyć je w sekretariacie szkoły.
            • Dokumenty do pobrania oraz szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji znajdują się na stronie szkoły https://sprogoznica.edupage.org/? w zakładce Erasmus/Dokumenty https://sprogoznica.edupage.org/a/dokumenty-2

            • Trzymamy za Was kciuki.😉👍 Na zgłoszenia czekamy w sekretariacie szkoły.

          • „PŁASKO I PRZESTRZENNIE”

          • Za nami już kolejne zajęcia projektowe z matematyki z użyciem pomocy dydaktycznych zakupionych z funduszy pozyskanych z mFundacji. Dzisiaj działaliśmy na płaszczyźnie i w przestrzeni. Na pierwszych zajęciach uczniowie konstruowali parkietaże przy użyciu zestawów Magiczne Mozaiki. Tematem przewodnim drugich zajęć było kształtowanie wyobraźni przestrzennej, do czego posłużyły nam zestawy- Gra cieni- gra w architekta i budowniczego. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem odtwarzali przedstawione wzory (cienie budowli ukazane na karcie w trzech rzutach) oraz tworzyli nowe według własnych pomysłów. Dzisiaj trzecioklasiści ćwiczyli koncentrację i wiarę we własne możliwości.

          • „PŁASKO I PRZESTRZENNIE”

          • „PŁASKO I PRZESTRZENNIE”

            Po raz kolejny uczniowie klasy 3 uczestniczyli w zajęciach projektowych z matematyki „Płasko i przestrzennie”. Na zajęciach wykorzystano pomoce zakupione ze środków pozyskanych z mFundacji. Uczniowie pracowali z geoplanem ćwicząc umiejętność budowania prostokątów i kwadratów o różnych obwodach i polach. Mieli możliwość przyswojenia nowych pojęć matematycznych. Po kilku wspólnych ćwiczeniach uczniowie mogli użyć swojej wyobraźni i zbudować własny obrazek składający się z prostokątów i kwadratów, bądź też tworzyć różne wzory i kształty podane w instrukcji. Kolejne zajęcia były poświęcone geometrii przestrzennej, poznaliśmy nowe figury przestrzenne, a mianowicie prostopadłościan i sześcian. Trzecioklasiści z zapałem podjęli się zadania skonstruowania tych brył przy użyciu zestawów do budowy szkieletów brył. Następnym zadaniem do wykonania było odtwarzanie wzorów w przestrzeni przy użyciu klocków Architekt Nikitin (obraz figury w rzucie).

            mbank

          • AKCJA ŻONKILE

          • Już po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do akcji "Żonkile 2024" upamiętniającej 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

            Pamiętajmy:

            19 kwietnia - papierowe żonkile – symbole pamięci o powstaniu

            Niech Łączy Nas Pamięć!

          • Projekt Naukowy Polkanorski

          • Projekt Naukowy Polkanorski

            Już po raz drugi nasza szkoła nawiązała współpracę z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie wzięliśmy udział w projekcie naukowym dotyczącym rozwoju językowego dzieci w wieku przedszkolnym. Badania pozwalają na opracowanie narzędzi diagnostycznych umożliwiających ocenę zasobu słownictwa dzieci.

            Dzięki współpracy nasza szkoła wzbogaciła się o nowe, wartościowe pozycje książkowe, które będą służyć dzieciom.

          • ROGOŹNICKIE PISANKI ZNANE W POWIECIE BIALSKIM I WOJEWÓDZTWIE LUBELSKIM!

          • ROGOŹNICKIE PISANKI ZNANE W POWIECIE BIALSKIM I WOJEWÓDZTWIE LUBELSKIM!

            Podwójnym sukcesem zakończył się udział uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy, w Wojewódzkim Konkursie Wielkanocnym „Wyobraźnia ukryta w pisance” w Lublinie oraz X Powiatowym Przeglądzie Tradycji Wielkanocnych w Sosnówce . Powyższe konkursy zostały już na stałe wplecione w szkolny kanon tradycji wielkanocnych, który ma na celu zachęcenie uczniów do twórczego ozdabiania jajek. 32 uczniów ze szkoły podstawowej w Rogoźnicy wzięło udział w VI Wojewódzkim Konkursie Wielkanocnym „Wyobraźnia ukryta w pisance”, organizowanym przez Szkołę Podstawową Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Lublinie. Konkurs był objęty honorowym patronatem Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, jedynym w Polsce Muzeum Pisanki, które powstało z prywatnej kolekcji państwa Ireny Stasiewicz-Jasiukowej, profesor Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Warszawskiego oraz Jerzego Jasiuka, wieloletniego dyrektora Muzeum Techniki w Warszawie. Niemniej licznie wzięli również udział uczniowie w konkursach na palmę wielkanocną oraz pisankę wykonaną metodą tradycyjną i współczesną- w X Powiatowym Przeglądzie Tradycji Wielkanocnych w Sosnówce. Nasi uczniowie z klas: IV-VII pod opieką p. Małgorzaty Kuzaki i przedszkolaki pod opieką p. Renaty Samociuk i Ewy Michalczuk wykonali piękne prace, które były bardzo oryginalne, niezwykle pomysłowe i wykonane bardzo starannie, różnorodnymi technikami plastycznymi. Na tegoroczną edycję Wojewódzkiego Konkursu Wielkanocnego „Wyobraźnia ukryta w pisance” przysłano 537 prac z 72 placówek edukacyjnych: szkół i przedszkoli z województwa lubelskiego. Wśród zwycięzców konkursu dwóch uczniów naszej szkoły zostało laureatami: Aniela Saczuk z klasy IV, która uzyskała 90 pkt./90 oraz Michał Kuzaka z klasy V, który uzyskał 82 pkt./90. Podwójnym sukcesem zakończyły się również konkursy wielkanocne w Sosnówce. Dwóch uczniów naszej szkoły znalazło się na podium: Michał Kuzaka kl. V – I miejsce, Adrian Zacharuk kl. VII – III miejsce. Konkursy wielkanocne były nie tylko okazją do zabawy i twórczej ekspresji, ale także sposobem na podtrzymanie tradycji i okazją do wspólnego spędzenia czasu oraz celebrowania kreatywności. Serdecznie gratulujemy wszystkim Laureatom!

          • PISANKI ROGOŹNICKIE ZNANE W POWIECIE BIALSKIM

          • PISANKI ROGOŹNICKIE ZNANE W POWIECIE BIALSKIM

            Podwójnym sukcesem uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy zakończył się X Powiatowy Przegląd Tradycji Wielkanocnych w Sosnówce. Do konkursu przystąpiło 9 osób. Jury przyznało uczniom naszej szkoły I i III miejsce w kategorii: pisanka współczesna. Michał Kuzaka kl. V – I miejsce, Adrian Zacharuk kl. VII – III miejsce. Wszyscy uczniowie, którzy przystąpili do konkursu wykazali się dużą pomysłowością i znajomością różnych technik dekoracji pisanek. Nie zabrakło też tych wykonanych ze sznureczka bawełnianego, skorupek, tasiemek i tradycyjnych drapanek. Opiekę nad uczniami sprawowała Pani Małgorzata Kuzaka. Uczestnikom i Laureatom serdecznie gratulujemy!

          • Kolejny sukces naszego ucznia- II miejsce w powiecie

          • Kolejny sukces naszego ucznia- II miejsce w powiecie

            W dniu dzisiejszym odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” zorganizowane przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej oraz Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Białej Podlaskiej. Turniej wiedzy pożarniczej składał się z części pisemnej i ustnej. Naszą szkołą reprezentował Maciej Kieczka z kl. 4, który popisał się bardzo ogromną wiedzą i zajął II miejsce. Gratulujemy! Uczestnicy turnieju mogli również zapoznać się z pracą strażaka, sprzętem strażackim oraz mieli możliwość uczestniczyć w pokazie pierwszej pomocy przedmedycznej. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Jeszcze raz gratulujemy! BRAWO!

          • Dzień Otwarty w Zespole Szkół Ekonomicznych!!!

          • Dzień Otwarty w Zespole Szkół Ekonomicznych!!!

            W dniu 21 marca 2024 r. chętni uczniowie klasy 8 z wychowawczynią p. Dorotą Charczuk wzięli udział w Dniu Otwartym w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim.

            Celem było zapoznanie się z ofertą edukacyjną szkoły, zwiedzanie pomieszczeń, jakimi dysponuje placówka oraz skorzystanie z proponowanych atrakcji, których było naprawdę sporo.

            Po wystąpieniu Dyrektora Szkoły, młodzież odwiedziła klasy, gdzie pokazywano poszczególne kierunki kształcenia. Wszystkie prezentowały się pomysłowo. Ósmoklasiści brali udział w konkursach z nagrodami oraz w różnorodnych zajęciach interaktywnych. Dla wszystkich przygotowano słodki poczęstunek.

            Po czym uczestnicy zostali zaproszeni przez Szkolne Koło Teatralne do kina „Sława” na spektakl „Wokulski to wariat”, na podstawie „Lalki” Bolesława Prusa. Aktorzy grali wyśmienicie, przedstawienie było wspaniałe.

            Życzymy właściwego wyboru dalszej drogi edukacyjnej!

          • Dzień Osób z Zespołem Downa

          • „Mam niesamowite oczy, zaraźliwy uśmiech i zawsze wyczuję kiedy potrzebujesz się przytulić. Mam także Zespół Downa, który jest częścią mnie, ale mnie nie definiuje!”

            21 marca to wyjątkowy dzień. Tego dnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Osób z Zespołem Downa. To zespół cech, które są wynikiem obecności dodatkowego chromosomu 21 w komórkach ciała. W każdej komórce ciała powinno znajdować się 46 chromosomów, w przypadku zespołu Downa zamiast pary (dwóch) chromosomów 21. występują trzy.

            Dzisiaj cała społeczność szkolna w tym także dzieci z oddziałów przedszkolnych aktywnie włączyły się w obchody tego dnia. O tym święcie przypomina nam Kalendarz Świąt Wyjątkowych znajdujący się w salach lekcyjnych naszej szkoły. Solidaryzując się z tymi osobami założyliśmy kolorowe skarpetki nie do pary. W klasach odbyły się zajęcia tematyczne uwrażliwiające uczniów na potrzeby osób z Zespołem Downa. Uczniowie obejrzeli filmik , który powstał na podstawie opowiadania o skarpetce Fredzi poznającej świat. Zadaniem uczniów było pokolorowanie skarpetek, ale za pomocą odpowiedniego klucza- wg rozpoznanych części mowy, antonimów, synonimów. Oprócz tego dzieci z Zerówki ćwicząc koncentrację uwagi połączyły na kartkach skarpetki w pary i odnalazły te, które nie mają pary. Na korytarzu szkolnym pojawiła się gazetka tematyczna przygotowana przez naszą panią psycholog Agnieszkę Krasuską. Znalazły się na niej kolorowe skarpetki nie do pary przygotowane przez naszych uczniów. Wierzymy, że dzięki takim działaniom nasi uczniowie będą na co dzień dostrzegać potrzeby osób wyjątkowych takich jak np. osoby z Zespołem Downa. Zależy nam, aby odnaleźli w sobie odwagę, by pomóc takiej osobie i nie mieli obaw przed nawiązaniem z nią kontaktu. Obchody tego dnia to tylko mały krok, ale jakże ważny, bo prowadzący do dużego dobra. Nad całością czuwała p. Marta Sawczuk- pedagog specjalny.

          • ZAJĘCIA MATEMATYCZNE PT. „PŁASKO I PRZESTRZENNIE”

          • ZAJĘCIA MATEMATYCZNE PT. „PŁASKO I PRZESTRZENNIE”

            Dzisiaj odbyły się kolejne zajęcia projektowe poświęcone figurom płaskim, a konkretnie prostokątowi. Uczniowie klasy 3 mieli do wykonania nie lada zadanie, a mianowicie mieli stworzyć dzieło składające się z samych prostokątów. Do wykonania swoich prac uczniowie używali przyrządów geometrycznych, starali się tak wykonać swoją pracę, aby nie zawierała innych figur (kształtów) tylko prostokąty. Po dwóch godzinach pracy powstały piękne dzieła, wytwory pracy w parach lub indywidualnej. W ramach projektu zaplanowano konkurs pt.: ”Prostokątowe dzieło sztuki”, w którym wezmą udział prace naszych dzieci wykonane na zajęciach. Po rozstrzygnięciu konkursu na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

            mBank

          • Naukobus z Centrum Nauki Kopernik wraz z Edukatorami

          • W niedzielę 10.03.2024r. wieczorem miała miejsce wyjątkowa wizyta Naukobusa z Centrum Nauki Kopernik wraz z Edukatorami. Przybycie Naukobusa było częścią Wspólnego Programu Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie. Program Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki.

            Celem przyjazdu było promowanie nauki i zachęcanie młodzieży do zgłębiania wiedzy w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych. Centrum Nauki Kopernik postanowiło wykorzystać mobilną jednostkę edukacyjną, jaką jest Naukobus, aby dotrzeć do większej liczby uczniów spoza Warszawy i z mniejszych miejscowości – wybór padł na naszą szkołę! Czujemy się bardzo wyróżnieni, to niezwykły zaszczyt dla naszej społeczności szkolnej. Nasza szkoła została wybrana jako jedna ze 170 szkół w Polsce! Stanowiska naukowe wraz z eksponatami zostały rozmieszczone w sali gimnastycznej. Uczniowie każdej klasy uczestniczyli w ciekawych zajęciach. Ponadto z wystawy skorzystali uczniowie zaprzyjaźnionych szkół z terenu Gminy Międzyrzec Podlaski: Rzeczycy, Tłuśćca, Halas, Rudnik. Wystawę odwiedzili również rodzice oraz społeczność lokalna - łącznie aż 315 osób!

            Wszyscy uczniowie odwiedzający wystawę cieszyli się z wizyty „Naukobusa” w szkole. Wystawa została przez nich odebrana z wielkim zaciekawieniem i radością, bo mogli dotknąć każdego eksponatu, przeprowadzić samodzielnie doświadczenie, a w każdych problemowych sytuacjach, mogli spytać o podpowiedź edukatorów z Centrum Nauki Kopernik. Podczas wystawy uczniowie poznali wiele zjawisk naukowych, były to m.in.: zasady zachowania energii i pędu; twierdzenie Pitagorasa; elementy anatomii człowieka; zagadnienia z elektrostatyki; wpływ przyspieszenia ziemskiego na ruch ciał; prędkość rozchodzenia się światła i dźwięku oraz powstawanie ruchomego obrazu.

            Wizyta Naukobusa z Centrum Nauki Kopernik okazała się niezwykle inspirująca i edukacyjna dla uczniów. Dziękujemy Centrum Nauki Kopernik za zorganizowanie tej fantastycznej inicjatywy. Oby więcej takich inicjatyw mogło dotrzeć do kolejnych szkół, inspirując kolejne pokolenia do pasji naukowych.

            Dziękujemy również: Rodzicom i Strażakom z OSP Rogoźnica za pomoc w rozpakowaniu eksponatów; panu Krzysztofowi Adamowiczowi - Wójtowi Gminy Międzyrzec Podlaski oraz Centrum Aktywności i Integracji Społecznej w Strzakłach za sfinansowanie noclegów i wyżywienia dla edukatorów z Centrum Nauki Kopernik.

          • Naukobus z Centrum Nauki Kopernik z wizytą w naszej szkole

          • Doświadczamy, odkrywamy, eksperymentujemy… .Dzięki interaktywnym zajęciom i eksperymentom naukowym, młodzież miała okazję nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, ale również rozbudzić zainteresowanie nauką oraz odkryć jej fascynujący świat.

            Obejrzyjcie naszą fotorelację i oceńcie sami.

            Szczegółowe informacje wkrótce.

          • II etap III Gminnej Ligi Przedmiotów Przyrodniczych

          • „Nie jest ważne, jak powoli idziesz, dopóki nie zatrzymujesz się. Każdy krok, nawet najmniejszy, zbliża cię do celu. Nie poddawaj się, bądź wytrwały i pamiętaj, że sukces to przede wszystkim upór.”  

                                                                                                                                                         [Konfucjusz]

             

            Dzisiaj w naszej szkole odbyły się matematyczne zmagania w ramach II etapu III Gminnej Ligi Przedmiotów Przyrodniczych. Około dwustu jakże wytrwałych uczniów z klas 4-8 ze wszystkich szkół naszej gminy przystąpiło do rozwiązania arkuszy konkursowych. II etap tej niezwykle naukowej rywalizacji otworzył goszczący w naszej szkole Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski p. Krzysztof Adamowicz życząc uczniom powodzenia. Piszących wspierała i dodawała otuchy również p. Marta Cybulska- Demczuk- kierownik Referatu Oświaty Gminy Międzyrzec Podlaski oraz dyrektor naszej szkoły p. Dorota Herda. Matematyka to wyjątkowy i wymagający przedmiot, dlatego też trzymamy kciuki, aby wszyscy zakwalifikowali się do III etapu zmagań matematycznych. Bardzo miło nam było Was dzisiaj gościć.

          • Przekaż 1,5% podatku dla naszej szkoły.

          • Szanowni Rodzice, Nauczyciele, Pracownicy i Przyjaciele Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy zachęcamy Was i Waszych znajomych do przekazania 1,5% podatku na rzecz Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy.

            Dziękujemy!!!

          • ZAJĘCIA MATEMATYCZNE PT. „PŁASKO I PRZESTRZENNIE

          • ZAJĘCIA MATEMATYCZNE PT. „PŁASKO I PRZESTRZENNIE”

            Od marca do maja w naszej szkole realizowane będą zajęcia projektowe z matematyki dla uczniów klasy 3, mające na celu kształtowanie wyobraźni przestrzennej oraz poznanie praktycznego wymiaru geometrii. Na realizację tych zajęć oraz zakup potrzebnych pomocy matematycznych pozyskaliśmy fundusze z Fundacji mBanku. Wniosek nasz spotkał się z pozytywnym odzewem i jako jedna z nielicznych szkół otrzymaliśmy dofinansowanie. Uczniowie poprzez zabawę będą oswajać się z pojęciami geometrycznymi, kształtować wyobraźnię przestrzenną. Dzisiaj odbyły się pierwsze zajęcia, na których uczniowie mieli możliwość utrwalenia wiadomości z zakresu figur płaskich, a dokładnie te, dotyczące prostokąta. Była także możliwość (wspólnymi siłami) zbudowania olbrzymiego prostokąta. BRAWO TRZECIOKLASIŚCI!

             mFundacja